Uusi toimitusjohtaja: mitä hyödyt Kilpailukykyanalyysistä ensimmäisten 100 päivän aikana?

Sadan ensimmäisen päivän ikkuna on ainutlaatuinen. Se avautuu kerran — ja sulkeutuu ennen kuin huomaa.

Joka vuosi sadat suomalaiset yritykset saavat uuden toimitusjohtajan. Suurin osa heistä aloittaa samalla tavalla: tapaamiset, kuuntelukierrokset, sisäiset analyysit, strategiatyöpajat.

Ja lähes jokainen törmää samaan ongelmaan: mistä saa totuuden?

Johtoryhmä kertoo oman versionsa. Myyjät kertovat omansa. Hallitus odottaa suuntaa. Ja asiakkaat eli ne, joiden mielipide oikeasti ratkaisee, ovat hiljaa, ellei heiltä erikseen kysytä oikealla tavalla.

Seedin Kilpailukykyanalyysi on rakennettu juuri tähän tilanteeseen.

Hyöty 1: Saat asiakastotuuden ennen kuin olet sitoutunut mihinkään

Ensimmäisten 30 päivän tärkein kysymys ei ole "Mikä on strategiamme", vaan: "Missä me oikeasti olemme asiakkaiden silmissä?"

Kilpailukykyanalyysi mittaa kolme asiaa: miten asiakkaat suosittelevat teitä (NPS), miten he kokevat kilpailuetunne (CAS) ja miten he arvioivat muutoskykyänne ja operatiivisen tehokkuutenne (CCI). Kaikki datana, ei mielipiteinä.

Tulos on TJ:n käsissä ennen kuin sisäinen kuva on lukkiutunut.

Tämä on arvokkaampi kuin mikään sisäinen analyysi, koska sisäiset analyysit kertovat aina vähän sen, mitä analysoija haluaa sinun uskovan.

Hyöty 2: Saat neutraalin pohjan johtoryhmäkeskustelulle

Uusi TJ astuu tilanteeseen, jossa jokaisella johtoryhmän jäsenellä on oma käsitys nykytilasta ja usein nämä käsitykset ovat ristiriidassa keskenään.

Kilpailukykyanalyysi katkaisee tämän ristiriidan.

Kun ensimmäinen johtoryhmäkeskustelu alkaa lauseella "katsotaan, mitä asiakkaat sanovat", ei kukaan omista tulkintaa. Data on yhteinen. Keskustelu siirtyy väittelystä toimenpiteisiin.

Olemme nähneet, että tämä yksin eli yhteinen ulkopuolinen neutraali kuva, on yksi nopeimmista tavoista rakentaa johtoryhmän yhtenäisyyttä.

Hyöty 3: Tiedät, mihin kannattaa panostaa ensin

Kaikki uudet TJ:t kohtaavat saman tilanteen: satoja kehityskohteita, rajallinen aika ja rajallinen tieto tehdä muutoksia.

Kilpailukykyanalyysin toimenpidesuositukset kertovat, missä edistyminen on nopeinta, ja miksi. Tutkimusaineistomme 28 toistomittauksesta osoittaa, että suurin osa kilpailukyvyn kasvusta selittyy kahdella–kolmella kohdennetulla toimenpiteellä. Ei kymmenellä prioriteetilla.

CCI-luku — asiakkaiden kokemus muutoskyvystänne — on erityisen tärkeä: se kertoo, onko organisaatiollanne kyky toteuttaa se, mitä aiot luvata. Jos CCI on matala, aggressiivinen suunta hajoaa toteutuksessa. Data kertoo tämän etukäteen.

Hyöty 4: Saat ensimmäiseen 100 päivän katsaukseen konkreettisen tuloksen

Päivillä 60–100 odotus muuttuu: ei enää "katsotaan mitä hän tekee" vaan "milloin tulokset näkyvät."

Seurantamittaus tuottaa ensimmäisen vertailukohdan lähtötasoon. Missä kehityttiin? Missä ei? Mikä nopeutui?

Tämä ei ole vain raportti, vaan se on johtamisen työkalu. Organisaatiolle, hallitukselle, ja asiakkaille.

Tutkimusaineistomme osoittaa, että niillä organisaatioilla, joilla kehityssuunnitelma toteutui, kokonaiskilpailukyky parani 36 % mittausten välillä. Kilpailuetu kasvoi 10 pistettä, suosittelu 6 pistettä, muutoskyky 5 pistettä — ilman tuote- tai palvelu-uudistuksia.

Tiedolla johdettu 100 päivää: Raisio Oyj

"Aloitin Raisio Oyj:n toimitusjohtajana tekemällä heti Seedin kanssa Kilpailukykyanalyysin. Minulle oli tärkeää saada jokaisen raisiolaisen henkilökohtainen näkemys työstään, tuotteistamme ja asiakkaistamme.

Sain kattavan kuvan eri yksiköidemme ja eri markkinoidemme kilpailukyvystä asiakas- ja henkilöstömarkkinassa. Syntyneet havainnot johtivat myös välittömiin konkreettisiin kehitystoimenpiteisiin yksiköissämme. Lisäksi data toimi hyvänä syötteenä strategiatyöhömme.

Kun vielä tekeminen oli vaivatonta ja hyvähenkistä, voin suositella Kilpailukykyanalyysiä muillekin toimitusjohtajan 100 päivän starttina."

Pasi Flinkman Toimitusjohtaja, Raisio Oyj

Ajoitus ratkaisee

Kilpailukykyanalyysin voi tilata milloin tahansa, mutta harvoin se on yhtä arvokas kuin juuri nyt, uuden roolin alussa.

Syy on yksinkertainen: lähtötaso on merkityksellinen vain silloin, kun se mitataan ennen kuin on jo tehty päätöksiä. Kun analyysi tehdään ensimmäisten viikkojen aikana, kaikki myöhempi kehitys on verrattavissa siihen. Vuoden päästä tehty analyysi kertoo missä ollaan.

Uuden TJ:n 100 päivää on se ikkuna, jossa lähtötason data on arvokkainta.

Kenelle tämä sopii

Tyypillinen asiakkaamme on B2B-yritys, jonka liikevaihto on 30–500 miljoonaa euroa, useita asiakkuuksia ja useita yksiköitä. Toimiala voi olla teollisuus, energia, IT-palvelut tai B2B-jakelu — yhteistä on se, että kilpailukyky rakentuu asiakassuhteissa, ei yksittäisissä transaktioissa.

Analyysi sopii erityisen hyvin tilanteeseen, jossa:

  • Uusi TJ tai kaupallinen johtaja aloittaa roolissa

  • Johtoryhmällä ei ole yhteistä kuvaa nykytilasta

  • Strategiakausi vaihtuu ja tarvitaan lähtötaso

  • Kilpailutilanne on kiristynyt eikä syy ole selvä

Jos aloitat uudessa roolissa — tai tunnet jonkun, joka aloittaa — ole ennakkoluulottomasti yhteydessä. Sovitaan 30 minuuttia, jossa katsomme yhdessä, sopiiko palvelumme tilanteeseenne.

Ota yhteyttä →

Lue myös: Data sen kertoo: kilpailukyvyn kehittyminen on omissa käsissämme

Seuraava
Seuraava

Data sen kertoo: Kilpailukyvyn kehittyminen on omissa käsissämme